ANADOLUNUN İÇİNDEN: CEVİZLİ SUCUK

11 Eylül 2021
ANADOLUNUN İÇİNDEN: CEVİZLİ SUCUK

ANADOLUNUN İÇİNDEN: CEVİZLİ SUCUK

 

Anadolu’da nasıl ki benzersiz bir yemek kültürü bulunuyorsa, aynı durum tatlılar için de geçerli. İşte bu tatlı kültürü içerisinde köme adıyla da bilinen cevizli sucuk büyük bir yer kaplıyor. Bu topraklarda lokum ne kadar önemli bir tatlıysa, cevizli sucuğun da onda arta kalır bir yanı yok. Bir cevizli sucuk yapımı, oldukça uzun uğraşlar gerektiriyor. Bu yüzden de hem lezzetli hem de kıymetli bir gıda ürünü. Peki kendine has bir lezzeti olan cevizli sucuk hakkında neler bilmemiz gerekiyor? Tüm detayları sizler için araştırdık…

 

Cevizli Sucuk Hakkında Bilmeniz Gerekenler

 

Cevizli sucuk Anadolu’da köme ismiyle anıldığı gibi Orcik, şekerli sucuk ve pekmezli sucuk gibi isimlerle de anılıyor. İpe dizilmiş olan cevizlerin kaynatılmış şıraya bulanması ile elde edilen cevizli sucuk, asılarak kurutuluyor ve mutfaklarımızdaki yerini alıyor. Cevizli sucuk o kadar lezzetli bir tatlı ki, mutfaklarınızda çok uzun süre kalmayabilir! Günümüzde cevizli sucuk konusunda yeni denemeler de yapılmıyor değil. Örneğin susamlı, Hindistan cevizli, fındıklı ve Antep fıstıklı sucuklar da üretiliyor. 

 

Cevizli sucuğun yaygın olarak kış aylarında tüketildiği biliniyor. Çünkü sahip olduğu besin değerleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve hastalıklara karşı koruyor. Aynı zamanda yine besin değerleri sayesinde güçlü ve enerjik hissetmenizi sağlıyor. Eğer siz de günlerinizi enerjik bir şekilde geçirmek isterseniz, yanınızda mutlaka bir miktar cevizli sucuk bulundurun.

 

Cevizli Sucuk Nasıl Tüketilmeli?

 

Şerbetli tatlılardan daha farklı bir tatlı ürünü olan cevizli sucuk, daha çok cezerye ve lokum grubunda yer alıyor. Cevizli sucuğu evinize gelen misafirlerinize ikram edebileceğiniz gibi, ara öğün olarak tüketilecek bir atıştırmalık olarak her zaman çantanızda taşıyabilirsiniz. Evinizde küçük parçalar haline getirerek lokmalık bir atıştırmalık olarak tüketebilirsiniz. Her ne kadar kış ayları ile özdeşleştirilmiş bir gıda ürünü olsa da cevizli sucuk her mevsim keyifle tüketilebilir. Eğer bir sporcu iseniz antrenmandan önce, okula gidiyorsanız derslerinizden önce, iş hayatında ise öğle aralarında tüketmek için son derece ideal bir tatlıdır. Yine de sahip olduğu şeker oranı dolayısıyla aşırıya kaçmadan, kontrollü olarak tüketilmelidir. Doğal şeker içermediği için tansiyon ya da diyabet hastaları tarafından da tüketilebilir. 

 

Cevizli Sucuk İçin Doğru Adres: Saraymar!

 

1970 yılından bu yana başta lokum olmak üzere pek çok ürünün üretimini gerçekleştiren Saraymar Şekerleme, cevizli sucuk üretiminde de Türkiye’de ismi duyulmuş ve öne çıkan markalardan biri durumunda. Saraymar Şekerleme hem cevizli sucuk hem de diğer ürünleri kapsayan alışverişlerinizde pek çok avantaj sunuyor. Örneğin 150 TL ve üzeri alışverişlerinizde ücretsiz kargo seçeneği bulunuyor. Siz de cevizli sucuk ve diğer ürün gruplarını incelemek ve hemen sipariş vermek için, Saraymar Şekerleme internet mağazasına gelin!

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.