LOKUMUN FAYDALARI VE ZARARLARI

10 Eylül 2021
LOKUMUN FAYDALARI VE ZARARLARI

LOKUMUN FAYDALARI VE ZARARLARI

 Lokum her ne kadar bir tatlı olarak anılsa da, aslında son derece faydalı ve besleyici bir gıda ürünü. Kökenleri oldukça eskiye dayanan lokum, yalnızca bir tatlı olarak değil, aynı zamanda bir şifa kaynağı olarak da tüketilmiş. Besleyici ve tok tutan bir özelliği olan lokum, Türk kültürü açısından da önemli bir sembol. Peki lokumun faydaları neler ve aşırı lokum tüketimi sağlık sorunlarına yol açar mı? Şimdi hep birlikte bu soruların cevaplarını araştıralım…

 

Lokumun Faydaları

 Hem Türk kültürünün, hem de Anadolu’nun benzersiz ve tüm dünyaya mal olmuş bir ürünü olan lokum, kararında tüketildiğinde bazı sağlık sorunlarının iyileşmesine yardımcı olabilir. Örneğin bademciklerde iltihap oluşmasını önler ve aynı zamanda oluşmuş olan iltihabın daha hızlı bir şekilde vücuttan atılmasına yardımcı olur. Vücutta birikmiş olan ödemi kontrol altına alır. Aynı zamanda eğer gününüz kötü geçiyorsa ya da enerjinizi düşük hissediyorsanız, lokum tüketerek enerjinizi yerine getirebilirsiniz. Çünkü lokum, aynı zamanda son derece güçlü bir enerji kaynağıdır. 

 

Lokum aynı zamanda vücutta oluşmuş olan yaraların daha hızlı bir şekilde iyileşmesine yardımcı olurken, bir yandan da akne, sivilce, siyah nokta gibi sorunların giderilmesinde de yardımcıdır. Örneğin vücudunuzda çıkan bir çıbanın üzerinde bir lokum koyarak sarabilir ve bu şekilde iltihabın kurumasını sağlayabilirsiniz. Eğer sindirim sorunları yaşıyorsanız, bir ya da iki adet lokum tüketebilirsiniz. Özellikle yemeklerden sonra yiyeceğiniz lokum, yediklerinizi sindirmenize de yardımcı olur. Lokum aynı zamanda kemik gelişimine de yardımcı olurken, tok tutuyor olması sebebiyle daha az yemeye ve böylelikle kilo vermeye de yardımcı olur. 

 

Lokum tüketmenin bilinen diğer faydaları ise şu şekildedir:

 

-       Kan akışını hızlandırarak kalp ve damar hastalıklarının oluşmasını engeller,

-       Akciğer ve karaciğer rahatsızlıklarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olur,

-       Böbreküstü bezlerinin daha iyi bir şekilde çalışmasını sağlayarak, böbreklerle ilgili ortaya çıkabilecek sorunları önler. 

 

Siz de lokumun tüm faydalarını görmek için günde bir miktar lokum tüketebilir, daha sağlıklı bir bedene sahip olabilirsiniz.

 

Lokumun Zararları

 

Lokum, içerisinde karbonhidrat, şeker ve nişasta bulunması sebebiyle aşırı şekilde tüketilmemelidir. Çünkü aşırı tüketimde vücut tüm bu bileşenleri sindirmekte zorlanabilir ve böylelikle karaciğer sorunları meydana gelebilir. Her şeyi aşırı şekilde tüketmenin zararlı olduğu düşünülürse, lokum için oluşan bu durum da oldukça kabul edilebilirdir. Her ne kadar çok seviyor olsanız da, lokum tüketimini kararında bırakmanız gerekiyor. 

 

Lokum Nereden Alınır?

 Lokum ve şekerleme konusunda Türkiye’nin önde gelen firmalarından olan Saraymar, bu ürünlerin dışında daha pek çok gıda ürününü Türkiye’nin dört bir tarafına gönderiyor. Son derece kaliteli ürünler kullanılarak ve deneyimli ustalar tarafından üretilen tüm ürünler ve lokum, Türk kültürünün bir taşıyıcısı olarak sofralardaki yerini alıyor. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.