SARAYDAN GELEN LEZZET: SULTAN LOKUMU

11 Eylül 2021
SARAYDAN GELEN LEZZET: SULTAN LOKUMU

SARAYDAN GELEN LEZZET: SULTAN LOKUMU

 

Sultan lokumu, lokumların baş tacı olarak gösterilen lokumlardan biri. Üzerine kaplayan Hindistan cevizi ile gerçekten büyüleyen bir lezzet. Sultan lokumu adının hakkını veriyor ve sultanlara yakışır bir lezzet sunuyor. Osmanlı mutfağının da önemli ürünlerinden olan ve ismini de buradan alan sultan lokumu, Osmanlının saray mutfaklarından günümüze kadar gelmeyi başarmış nadide lezzetlerden. Ayrıca lezzeti kadar görünümü de oldukça şık. Şimdi hep birlikte sultan lokumu ile ilgili birkaç önemli bilgiye bakalım…

 

Sultan Lokumu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Bugüne dek sultan lokumu üzerinde yeni denemeler yapılmadı ve hala geleneksel yöntemlerle üretim devam ediyor. Kaldı ki, sultan lokumunun üzerinde değişiklik yapıldığı zaman ortaya çıkan lokum çeşidine sultan lokumu denemiyor. Bu yüzden de bir lokum türüne sultan lokumu diyebilmemiz için, onun geleneksel yöntemlerle üretilmiş olması gerekiyor. Osmanlı saray mutfağında en çok üretilen tatlı çeşidi olan sultan lokumu, bugün tüm Türkiye’de en çok tercih edilen lokum çeşitleri arasında yer alıyor. 

 

Tıpkı diğer lokum çeşitleri gibi sultan lokumunun da yaralara, çıbanlara ve sivilcelere iyi geldiği biliniyor. Aynı zamanda vücuttaki toksinlerin ve zararlı maddelerin atılmasına yardımcı olan sultan lokumu, böbrek sağlığının korunmasına da yardımcı oluyor. Eğer aşırıya kaçmadan fakat düzenli olarak sultan lokumu tüketirseniz, uzun vadede size rahatsızlık veren ağız kokusundan da kurtulabilirsiniz. Aynı zamanda bademcik iltihabı yaşayan insanlar ölçülü şekilde sultan lokumu tükettiklerinde, iltihabın giderilmesine yardımcı olur. 

 

Sultan Lokumu Nasıl Servis Edilmeli?

 

Sultan lokumu genellikle Türk kahvesi ile birlikte servis edilse de, tek başına tüketmek için de oldukça uygundur. Sultan lokumu şekerli bir tatlı olduğu için, genellikle şekersiz Türk kahvesi ile birlikte tüketilir. Aynı şekilde eğer sultan lokumunun yanında çay tüketecekseniz, çayı da şekersiz tüketmeyi tercih edebilirsiniz. 100 gram sultan lokumu içerisinde ortalama olarak 360 kalori bulunmaktadır. 

 

Sultan lokumu geleneksel bir tarif olduğu için özenle hazırlanması ve deneyimli ustalar tarafından üretilmesi gerekiyor. Çünkü gerçek sultan lokumunun tadına ancak bu şekilde varabilirsiniz. Bu yüzden de güvenilir bir markadan alışveriş yapmak gerekiyor. Türkiye’de güvenle alışveriş yapabileceğiniz böyle bir marka bulunuyor. 

 

Sultan Lokumu İçin Saraymar Şekerleme!

 

Saraymar Şekerleme, 1970 yılında faaliyetlerine lokum üreterek başlamış olan ve bugüne kadar her zaman üzerine koyarak gelen bir marka. Bu yüzden de bugün en kaliteli lokum çeşitleri Saraymar etiketi ile üretiliyor. Eğer siz de sultan lokumu satın almak için, Saraymar internet mağazası bunun için biçilmiş kaftan. Saraymar internet mağazası üzerinde yalnızca sultan lokumu değil, aynı zamanda diğer lokum çeşitleri de bulunuyor. Aynı zamanda hediyelik çikolatalar ya da geleneksel gıda ürünlerini de bulabilirsiniz. Türkiye’nin neresinde olursanız olun, hemen sipariş verebilirsiniz. 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.