Sucuk

GELENEKSEL LEZZETLERİN EN SAĞLIKLISI: PEKMEZLİ SUCUK

26 Haziran 2021

Orcik, köme, pekmezli sucuk ya da şekerli sucuk olarak bilinen sucuk, Anadolu’nun geleneksel tatlılarından biridir. İpe sıra sıra dizilmiş cevizlerin şıraya ya da dut suyuna batırılması ve sonrasında asılarak kurutulmasıyla elde edilen bu eşsiz lezzet, hem muhteşem tadı hem e sayısız faydasıyla sağlıklı atıştırmalıklar arasındaki yerini alır. Kökeni Gürcistan’a dayanan sucuk, ülkemizde özellikle Kahramanmaraş, Elazığ, Gümüşhane, Artvin ve çevresinde üretilir, ancak ülkenin dört bir yanında afiyetle tüketilir. Kış aylarında bin bir derde deva olan, bağışıklık sistemini güçlendiren bu doğal lezzet, enerji ve güç verdiği için çocukların tüketimine de uygundur.

GELENEKSEL TAT SUCUK

07 Haziran 2021

Kökeni Gürcistan olarak bilinen Cevizli Sucuk, Türk mutfağında da çok önemli bir yere sahiptir. Mum şeklinde olan bu tatlı ipe dizilmiş cevizlerin kaynatılmış şıraya batırılması sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu sucukların birçok çeşidi bulunmaktadır. Fındıklı sucuk, Antep fıstıklı sucuk, Hindistan cevizli sucuk en fazla tercih edilenlerindendir.

GELENEKSEL LEZZET KAHVALTILARIN BAŞ TACI SUCUK

31 Mayıs 2021

Anadolu kültürünün geçmişten günümüze eskimeyen besin kaynağıdır. Baharat ile yoğurulmuş olan kıymanın temizlenip kurutulmuş olan bağırsağa doldurulması sonucu oluşur. İsteğe göre yaş ya da kurutulmuş olarak tüketilir. Çemenli çemensiz, hiç sarımsak kullanılmadan da üretimi yapılabilir.  Kahvaltılar için vazgeçilmez bir lezzettir. Özellikle de sucuk ve yumurta ile arası iyi olmayanımız yoktur. Kıyma, et türü hayvansal ürünler sıcak yaz mevsimlerinde çabuk bozulma yapabileceğinden hava almayacak şekilde bağırsak zarı içinde, kuruyana kadar muhafaza edilirse asla bozulma yapmaz.

LEZZET BOMBASI SUCUK

31 Mayıs 2021

Sucuk deyince hepimizin gözleri parlar ve geleneksel olarak çok fazla tükettiğimiz besinlerin başında gelmektedir. Sabah kahvaltılarımızın artık olmasa olmazı olan sucuğun en taze şekilde olanını yemeği hepimiz isteriz ve bunun için hizmet artık kapınıza kadar geldi.  Sucuğun hem kokusunun hem görüntüsünün lezzeti kadar önemli olduğunu hepimiz biliriz çünkü genel olarak hepimizin öncelikle görsellik dikkatimizi çektiği açıktır. Bu yüzden sucuk tercihinde gerçekten etin en güzel yerlerinden yapılması, katkı madde katılmaması, içerisindeki baharatların bile özenle seçilerek üretilen bir sucuk tercih etmemiz önemlidir.

SUCUĞUN TARİHTEKİ YERİ

26 Mart 2021

Orta Asya, Orta Doğu ve Balkanlar’a has bir besin ögesi olan sucuk, kurutulmuş hayvan bağırsağına kıyma ve et karışımının doldurularak fermante edilmesiyle elde edilen bir et ürünüdür. Tam olarak ne zaman keşfedildiği bilinmese de sucuğun ana vatanının Kayseri olduğu düşünülür. Orta Asya’dan günümüze ulaşarak Türk mutfağında kendine önemli bir yer edinen sucuk, günün her anında tüketilen oldukça uzun raf ömrüne sahip bir besindir. Genellikle büyükbaş hayvan etinden yapılan sucuk, farklı bölgelerde farklı yöresel lezzetlerle birleştirilerek sunulan özel bir lezzettir. Sucuğun üretim ücretini ve mağaza satış fiyatını düşürmek için zaman zaman kanatlı hayvanlardan ve küçükbaş hayvan etinden yapılması da mümkündür.

TÜRK KÜLTÜRÜNDE SUCUK

25 Mart 2021

Sucuk, Türk yemek kültüründe önemli bir yeri olan besin ögesidir. Genelde kahvaltılarda tek başına ya da yumurtayla birlikte ekmek batırılarak tüketilen sucuk; öğle ve akşam yemeklerinde özellikle mangalda ve ızgarada ekmek arası tercih edilen yöresel bir lezzettir. Klasik sucuk tariflerinden başka yöreye göre değişen sucuklu kuru fasulye yemeği, hamur işleri, pizza ve pide tarifleri de bulunur. Orta Doğu, Asya ve Balkanlar’a özgü bir lezzet olan sucuğun sofralardaki yeri tartışılamaz. Her an her yerde tüketilebilen sucuk 7’den 70’e herkesin favori yiyecekleri arasında yer alır. Sahip olduğu muhteşem lezzetinin yanı sıra besin değerleri nedeniyle de vücut sağlığı için önemli olan sucuk, bölgeden bölgeye değişen yöresel yemeklerde ve özel tariflerde kullanılır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.